Translate

czwartek, 4 lutego 2016

PĄCZKI

Od dawna nie jadam słodyczy, ciast i pączków z mąki pszennej. Zapomniałam jak smakują i nie tęsknię, proces odwyku był powolny, więc nie obawiam się napadu chętki na słodkie. Ostatecznie mam miodek, melasę i słodycz w owocach.

Pączusie ekspresowe 
250 g serka mascarpone  / innego delikatnego,  tłustego serka
1,5 szklanki mąki tortowej
3 jajka
łyżeczka  sody
esencja rumowa
olej do głębokiego smażenia
cukier puder do posypania

Wszystkie składniki dokładnie wymieszać łyżką, na gładką masę.
W rondelku, albo wysokiej patelni rozgrzać olej.
Nabierać porcje ciasta łyżką i formować małą łyżeczką, lub bezpośrednio łyżką do lodów  kłaść na rozgrzany olej porcje ciasta.
Smażyć pączusie w paru turach, na początek do oleju wrzucić kilka pączków, usmażyć je, wyciągnąć, a potem wrzucić ich więcej, bo dodanie dużej ilości zimnego ciasta na raz do gorącego oleju sprawi, że nadmiernie nasiąkną tłuszczem.
Smażyć na średnim ogniu, na złoto z obu stron, można trochę obniżyć temperaturę poprzez wrzucenie na chwilkę plastra obranego ziemniaka.

Lekko przestudzone pączusie odsączać z nadmiaru tłuszczu na papierowym ręczniku, następnie oprószyć cukrem pudrem.

Pączki
Ciasto na pączki składa się z drożdży, mleka, mąki tortowej, masła lub oleju oraz żółtek jaj, czasem dodaje się do niego rum, wierzch oblewa gęstym lukrem, a wnętrze napełnia najczęściej dżemem, marmoladą lub ulubioną konfiturą.
W 3 godziny:
1 kg mąki
10 żółtek
1–1,5 szklanki mleka
pół kostki roztopionego masła
¼ szklanki cukru
paczka drożdży świeżych
marmolada
ekstrakt waniliowy
łyżka alkoholu do ciasta!
szczypta soli
kilogram smalcu do smażenia, lub litr oleju
Lukier:
gorące mleko, cukier puder i sok z cytryny
w proporcjach takich, żeby powstała gęsta, lejąca masa
1.Wyrośnięte ciasto na pączki należy wyrabiać długo – tak aby swobodnie odchodziło od dłoni. Istotne, by zachowywało luźną strukturę, dlatego nie powinno się w trakcie wyrabiania dosypywać mąki.
2.Przyczyną przypalania się pączków jest nadmiar cukru w cieście –unikać tego, pączki mają słodkie nadzienie, lukier lub posypuje się je pudrem cukrowym.
3. Smażenie pączków w odpowiedniej temperaturze za niska, to zbyt mocno nasiąkną tłuszczem - za wysoka, mogą być surowe wewnątrz– jeśli  po wrzuceniu na gorący tłuszcz usłyszymy charakterystyczne skwierczenie i ciasto wypłynie, zacznie się złocić, to znak, że tłuszcz osiągnął odpowiednią temperaturę.
4. Spirytus lub ocet dodawać do ciasta, zmniejszy to wchłanianie tłuszczu przez pączki.
5. Usmażone należy położyć na papierowy ręcznik kuchenny, by pozbyć się nadmiaru tłuszczu.

6. Nadzienie możemy kłaść na środek przygotowanego kawałka ciasta, po czym zwijać brzegi i formować kulki, lub wycięcie dwóch krążków ciasta, położenie nadzienia i zlepienie. Usmażone pączki można szprycować nadzieniem przy pomocy rękawa cukierniczego. 
Jak robią to inni:






Potem taka poduszka pierdziuszka w kształcie pączka może być przydatna.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz