Translate

piątek, 26 lutego 2016

pasta miso

W Japonii pasta miso obok sosu sojowego shoyu to najczęściej używany dodatek do przyprawiania wszelkich potraw. Od wieków robiono i używano jej– ze względu na dużą zawartość soli -do przyprawiania potraw i do konserwowania żywności. Obecnie miso produkowane na skalę przemysłową zawiera mniej soli i dlatego należy je przechowywać w lodówce, dlatego lepiej kupić w słoiczku.
Składniki miso to soja i ryż, ugotowane na parze, mieli się i poddaje fermentacji, a następnie dodaje sól, sake i inne składniki. W zależności od stopnia zmielenia, długości fermentacji i proporcji składników powstają różne rodzaje miso:

białe shiro miso –kolor jasnobrązowy, łagodne w smaku- do przyprawiania potraw z jarzyn i białych ryb.

czerwone aka miso –kolor ciemnobrązowy, ostre w smaku, mocniej przefermentowane- do zaprawiania zup i potraw z mięsem.

Pastę miso można traktować jak śmietanę i rozprowadzić ją z jogurtem, oliwą lub mlekiem kokosowym i octem jabłkowym polewając takim sosem sałatę.

NIE GOTOWAĆ PASTY miso!  - utraci właściwości prozdrowotne.





Najprostsza zupa miso to ugotowana zupa warzywna z pokrojonych w kostkę: marchewki, pietruszki, selera, pora, posiekanej cebuli, ewentualnie czosnku – można dodać ugotowanej fasolki czerwonej lub czarnej.
Zupy nie solimy, dodać nieco przypraw (typu majeranek, tymianek, kminek, estragon, cząber, nieco imbiru, kurkumy. Można przyprawić zupę tradycyjnie, jednak nie dodajemy zasmażki i nie zabielamy jej śmietaną, można użyć oleju sezamowego, który nada zupie orientalnego smaku lub oleju z pestek winogron.
Po ugotowaniu warzyw, wyłączyć ogień i dodać łyżkę pasty miso – najlepiej w miseczce z niewielką ilością gorącej zupy rozprowadzić pastę miso i wlać do garnka z zupą. Pozostawić całość po wymieszaniu na dwie minuty. 
   
Japończycy dodają zazwyczaj grzyby, można użyć pieczarek lub boczniaków,  namoczonych i ugotowanych grzybów mun.
Możemy przeszklić w garnku posiekaną cebulkę.
Następnie wlać wodę (szklanka na osobę), dodać warzywa i gotować.
Tradycyjnie dodaje się glonów wakame lub glonów kombu -dostępne w zdrowej żywności. Glony namoczone, gotuje się razem z warzywami, muszą zmięknąć, niekiedy do gotowania zupy miso dodaje się owoce morza.
Pod koniec gotowania można dodać pokrojony w kostkę tofu.
Dopiero po wyłączeniu ognia, dodać pastę miso, posypać rozkruszonym glonem nori / posiekaną pietruszką.  

Rozkoszujmy się smakiem zupy miso.  (Bakterie użyte w procesie fermentacji miso mają zdolność do wytwarzania witaminy K) Osobiście nie mam nic przeciw tłuszczom, w moim ciele cholesterol zachowuje się przyzwoicie, więc dowalam na swój talerz łyżką masła, niech K do potęgi z dobrodziejstwem jakie daje sfermentowane miso uzupełniają niedobory słońca.

Zupa wzmacniająca
Wywar z długo gotowanej zupy - leczniczy eliksir.
Należałoby spożywać codziennie  taką odżywczą zupę, poprawiającą trawienie, zmniejszającą wpływ szkodliwych czynników środowiskowych, takich jak promieniowanie, pomocną w problemach onkologicznych.  Jest wiele wariantów przyrządzania i można miksować do postaci kremu.

Najpierw przygotować bulion dashi - z glonów konbu i płatków tuńczyka. Glony konbu włożyć do garnka, zalać 4 szklankami chłodnej wody i odstawić na 25 minut do namoczenia. Wywar przecedzić do drugiego garnka, glony nie będą już potrzebne do zupy. Wywar doprowadzić do wrzenia na małym ogniu, dodać 1 szklankę wody.
Dodać płatki bonito ponownie  doprowadzić do wrzenia na większym ogniu. Zdjąć z kuchenki, zszumować, odczekać kilka minut gdy płatki opadną na dno, wywar przecedzić przez sitko, płatki nie będą wykorzystane.
Glony wakame należy moczyć w zimnej wodzie przez około 15 minut- zwiększą swoją objętość.
Do zagotowanego klarownego bulionu dashi dodać rozprowadzoną w kilku łyżkach gorącego bulionu pastę miso i od razu odstawić z ognia.
Zupy nie solimy.
Do miseczek nałożyć porcję odcedzonych glonów wakame, pokrojone w kostkę tofu oraz odcedzone grzyby shiitake, jeśli ich używamy. Zalać bulionem i posypać prażonym sezamem.



  
 ZUPA JARZYNOWA  Z pastą MISO 

250 g cienko pokrojonej wieprzowiny
1 ziemniak
1 por
½  marchewki
ząbek czosnku
6 grzybów, np. boczniaków lub brązowych pieczarek
¼ kapusty chińskiej lub włoskiej
10 cm rzodkwi azjatyckiej daikon
szczypta pieprzu
łyżka oleju
3 płaskie łyżeczki ciemnej pasty miso
1200 ml wody.
Warzywa obrać, opłukać. Ziemniaki, marchewkę, daikon i kapustę pokroić w kostkę jednakowej wielkości 1,5 / 1,5 cm. Czosnek drobno posiekać. Pora, całego przekroić wzdłuż na pół, a następnie w poprzek na paseczki szerokości ½ cm. Grzyby oczyścić, pokroić w paski.
W garnku, w którym będzie się gotowała zupa przesmażyć na oleju kokosowym– czosnek, pora, grzyby, marchewkę i ziemniaki, gdy wydzielą zapach, wlać wodę i zagotować.  Zupy nie solimy.
Do gotującej się zupy dodać najpierw daikon, a po 10 minutach kapustę i mięso.

Pastę miso rozprowadzić gorącym wywarem, wlać do zupy, doprawić pieprzem, przykryć i odstawić z ognia. Posypać szczypiorkiem, podawać na gorąco. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz