Translate

środa, 27 stycznia 2016

przyprawy- zioła

stanowią element diety, wykorzystywane są do produkcji leków ziołowych, środków farmakologicznych i suplementów, zawarte w nich substancje czynne biologicznie, to; olejki eteryczne, kapsaicynoidy, fenolokwasy, saponozydy, alkaloidy, glikozydy, terpeny…  Przyprawy świeże, zawierają najwięcej olejków eterycznych i z nimi trzeba ostrożnie postępować.
Przyprawy nie szkodzą,  ale korzystajmy z nich z umiarem, nie należy przesadzać.

 Dziel z innymi swój chleb, a lepiej będzie Ci smakował.”


Chilli - najostrzejsza odmiana papryki - wysuszona i zmielona na proszek- "chilli", "pieprz Cayenne"- pieprz kajeński, kojarzony z Francuską kolonią karną u wschodnich wybrzeży Ameryki
 Zawarte w papryce chilli, pieprzu kajeńskim, pieprzu, imbirze, Kapsaicynoidy działają przeciwzapalne, poprawiają ukrwienie błon śluzowych,  wzmagają wydzielanie żółci, działają rozkurczająco, bakteriostatycznie, bakteriobójczo, fungistatycznie i przeciwnowotworowo, chociaż wywołują uczucie silnego pieczenia, jednak nie uszkadzają błon śluzowych, dlatego mogą być spożywane przez osoby z chorobami przewodu pokarmowego. 
Jak mawiał mój ojciec mieląc z zapamiętaniem do potraw ziarenka czarnego pieprzu: 
             „nikt nie umarł na pieprznicę”.



Czosnek jest warzywem, przyprawą, rośliną ozdobną i leczniczą, zwalczającą infekcję, pobudzającą naturalną odporność organizmu, pochodzi z Azji Środkowej, podbił cały świat, jest 700 jego odmian. W Polsce pojawił się w średniowieczu, dzięki Tatarom i kupcom.
Są dwa rodzaje czosnku: czosnek pospolity z dużą cebulą, z kilku - kilkunastoma ząbkami o barwie łuski białej do fioletowej, ma wąskie, długie liście- szczypior, kwiatostanem to baldach, składający się z drobnych białych lub różowych kwiatów, oraz czosnek niedźwiedzi objęty ochroną, nie można go zrywać w warunkach naturalnych, ale można wyhodować w ogródku, rośnie w lasach liściastych, jest delikatniejszy w smaku i zapachu, nazwę zawdzięcza niedźwiedziom, które poszukają go, aby oczyścić organizm i uzupełnić niedobory witamin i składników mineralnych. Można wykorzystywać cebulkę i świeże liście, zrobić z nich sałatkę, pesto, nalewkę, ususzyć lub zamrozić jak pietruszkę czy koperek.
Czosnek jest zdrowy, ale surowego nie można jeść dużo, bo pali błonę śluzową. Niektórym szkodzi pod każdą postacią. 
Glukozynolaty -związki siarkowe czosnku / chrzanu działają bakteriobójczo, ale ich rola jest przeceniana, silnie drażnią błony śluzowe, powodują wzmożone wydzielanie żółci i wzdęcia, nasilają dolegliwości wątroby i dróg żółciowych. Nie działają na grzyby candida. Glukozynolaty zmniejszają krzepliwość krwi.
Smród- to lotne związki siarki: alliiny, sulfotlenek dwusiarczku allilu.
Czosnek można poddać niezbyt intensywnej obróbce termicznej, bo nabiera goryczy i traci swoje cenne właściwości a na pozbycie się zapaszku po zjedzeniu czosnku skutkuje: żucie listków pietruszki, goździków, ziaren kawy, plasterków imbiru, wypicie szklanki wody z miodem i sokiem z cytryny, szklanki mleka.



Żadnych pryszczy, niczego ponad linią ust nie należy wygniatać, wyciskać! Wiemy. Co jednak zrobić z białą kuleczką szpetnie wystającą i nieznikającą całymi miesiącami wraz ze złuszczającą się skórą? Jest sposób: na takie paskudztwo przykleić należy cieniutki plasterek czosnku, potrzymać kilka minut, zabieg powtórzyć świeżym plasterkiem. Skóra w tym miejscu zostanie przypalona, w dwa dni zejdzie a wraz z nią wylezie to, co głęboko siedziało i szpeciło twarz.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz